Galeria handlowa

Ogólnie mówiąc jest to zbiór wielu sklepów i punktów usługowych w jednym miejscu. Występują one pod swoją własną marką, natomiast centrum jako całość promuje się pod swoja marką.

Na początku powstawania galerii były one umiejscawiane najczęściej na obrzeżach miasta, były to obiekty podmiejskie, w pobliżu tak zwanych obwodnic lub wjazdów do miasta. Dzisiaj centra handlowe można spotkać wszędzie – w centrum miasta, na osiedlu. Są one zazwyczaj dwu lub trzy kondygnacyjne, ale mogą być i większe.

Pierwszą galerią handlową była Southdale Center w Edinie, która została otwarta w 1965 roku. Na wzór tej galerii handlowej zaczęto następnie budować wszystkie inne. Ich ówcześnie nowoczesną funkcją było łączenie zakupów z centrum rozrywki, to znaczy, że było tam również kino, kręgielnia i tym podobne rzeczy. Nowe centra handlowe były też bardziej dostępne dla całej masy ludności ze względu na ceny. W poprzedzających galeria handlowe domy towarowe były stosunkowo drogie , luksusowe, natomiast ich nowoczesny zamiennik jest otwarty dla ludzi nie tylko majętnych.

Wiele obecnych galerii handlowych to wcześniejsze domy handlowe, które zostały przekształcone, unowocześnione, zmodernizowane, dopasowane do obecnych realiów centra handlowe.

Artykuł dzięki: