Dom towarowy

Dom towarowy to poprzednik obecnych centrów handlowych, który służy do wielobranżowego handlu detalicznego, który mieści działy lub stoiska, które grupują poszczególne typy towarów. Ich początek to koniec XIX wieku. Pierwsze domy towarowe powstawały w Europie i zajmowały duże częsci miasta. Przyczyniło się to do stworzenia wielkomiejskich centrów miast.

Ich początkowa forma zorganizowana była wokół nakrytego świetlikiem dziedzińcach. Jeszcze przed wojną stawione je najczęściej stylach – elektryzm, modernizm i secesja. Ich cechą charakterystyczną była jedna powierzchnia, która nie była wydzielona na poszczególne lokale, czy sklepy.

Domy towarowe początkowo sprzedawały swoje produkty pod marką domu towarowego. Można powiedzieć, że cały dom towarowy był jednym sklepem. Był to dosyć luksusowy i drogi sklep, który w XX wieku zaczął tracić na wartości i nieopłacalne było im być marką samą w sobie, dlatego zaczęto tam wpuszczać inne marki, sklepy do domu towarowego.

Im bliżej współczesności, tym domy handlowe były co raz bardziej wyposażone w takie elementy jak winda, ruchome schody, parkingi podziemne lub parkingi na dachach.

W Europie największym domem handlowym jest KaDeWe w Berlinie oraz Harrods w Londynie. W Polsce do popularnych domów handlowych należy Wars, Sawa i Junior, Kupieckie Domy Towarowe, Smyk. W czasach komunistycznych w Polsce władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej postawiły szereg modernistycznych domów towarowych np. Centralny Dom Towarowy w Warszawie, Spółdzielczy Dom Handlowy Zenit w Katowicach, Spółdzielczy Dom Handlowy Central w Łodzi lub Spółdzielczy Dom Handlowy Skarbek w Katowicach.

Artykuł dzięki: