Centra handlowe w Polsce

W Polsce obecnie funkcjonuje 340 centrów handlowych, które razem maja 7,8 miliona metrów kwadratowych. Połowa z nich średnio ma więcej niż 10 lat.

Pierwszym centrum handlowym w Polsce wybudowanym całkowicie za polski kapitał jest centrum handlowo usługowe Land w Warszawie. Galeria ma 40 tys m kw. I jej budowa rozpoczęła się w 1996 roku, a w 1999 została oddana do użytku Obecnie funkcjonuje w niej 200 sklepów, banków, restauracji i rożnych punktów usługowych.

Jednym z ciekawszych centrów handlowych w Polsce jest Wielki Młyn w Gdańsku, który mieści się w budynku, który powstał z XIV wieku. Powstał on w 1993 roku. Obecnie z powodu upływu czasu i braku remontu Wielki Młyn jest co raz mniej popularny, wiele lokali stoi pustych, a ludzie chodzą do innych pobliskich galerii handlowych.

Obecnie w Polsce największa galerią handlową jest Aleja Bielany, która znajduje się pod Wrocławiem. Galeria powstała w 1998 roku i od tego momentu nie zbudowano w Polsce większej galerii handlowej. Była wielokrotnie przebudowana i rozbudowywana. Jej powierzchnia handlowa zajmuje 145 000 metrów kwadratowych. Galeria ma około 200 różnych najemców oraz miejsca parkingowe na 4700 samochodów.

Artykuł dzięki: